برترین‌هاویژه ترین‌ها

فناوری نانو

در نیم قرن اخیر شاهد حضور حدود پنج فناوری عمده بوده است که منجر به پیشرفت های عظیم اقتصادی در کشورهای سرمایه گذار شده و شکاف شدیدی بین کشورهای جهان ایجاد کرده است. متأسفانه در کشور ما به دلیل نداشتن شجاعت علمی و عدم تصمیم گیری به موقع ، این فرصت ها پس از سال های طلایی ارزش گذاری شد ، که البته هیچ مزیتی برای ما نداشت ، مانند فناوری الکترونیکی و رایانه ای در دو یا دو سال اخیر سه دهه با توانایی علمی و تجهیزات آن ، هیچ حضور تجاری در بازارهای چند صد میلیاردی آن نداریم. فناوری نانو جدیدترین این فرصت هاست که کشور ما باید خیلی سریع درباره حضور یا عدم حضور در آن تصمیم بگیرد.

علم و فناوری نانو (علوم نانو و فناوری نانو) توانایی کنترل ماده در ابعاد نانومتر (مولکولی) و بهره برداری از خصوصیات و پدیده های این بعد در مواد ، ابزارها و سیستم های جدید است. این تعریف ساده معانی بسیاری دارد. به عنوان مثال فناوری نانو با ماهیت فرا رشته ای خود ، در آینده از همه فن آوری های امروزی استقبال خواهد کرد و به جای رقابت با فن آوری های موجود ، مسیر رشد آنها را طی می کند و آنها را در “یک کلمه علم” ادغام می کند.

برای میلیون ها سال ، ساختارهای بسیار پیچیده ای در طبیعت با ظرافت نانومتری (مولکولی) ساخته شده اند – مانند یک درخت یا میکروب.

علوم انسانی اکنون در آستانه تصرف این رشته است ، تا ساختارهای منحصر به فردی ایجاد کند که در طبیعت یافت نمی شود. فناوری نانو کاربردهایی را به نمایش می گذارد که بشر کاملاً قادر به انجام آنها نبوده و عواقبی را در جامعه به وجود می آورد که انسان حتی تصور آن را هم نداشته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن